Çalışma Saatleri Hafta İçi 09:00 21.00 Hafta Sonu 09:00 21.00
Telefonlar 0312 418 88 58 0533 647 48 25
E Posta info@odtululeraktifegitim.com odtululerdershanesi@gmail.com

Sıfırlama Tekniği

Sıfırlama Tekniği Mentörlüğü
Öğrenciye Neler kazanmıştırrır:
•Ders çalışma azmi, hırs ve eminlık;
•Etkili,düzenli ve istikrarlı ders çalışma alışkanlığı ;
•Odaklanmayı maksimuma çıkartır;
•Başarıya içselleştirir;
•zamanı verim kullanır;
•Alternatif düşünme yöntemleri geliştirme;
•Uygulamalarla negatif durumlardan kurtarma;
•Öğrenciye öğrenmeyi ve çalışmayı öğretir;
•Öğrencinin davranışlarını gözlemleyerek ona yol haritasını belirleme;
•Duygusal alt yapının nelerden kaynaklandığını ortaya çıkarma;
•Öğrencinin hedeflerini gerçekleştirebilmesi için gerekli yönlendirmeleri yapabilme;
•Öğrencinin öğrenme stratejilerini belirleme ve bu stratejileri tüm eğitim süreçlerine uyarlama;
•Öğrencinin geçmişten süre gelmiş istenmeyen alışkanlıklarından kurtulmasına yardımcı olabilme;
•Öğrenciyle beraber öğrencide istenilen neticeların alınabilmesi adına ebeveynlere de koçluk ve danışmanlık yapabilme;
•anne babaları nasıl, ne süre ve ne şekilde yönlendirebilme;
•Öğrencinin gelişimini aileye ve okula raporlama becerileri kazanacaklar.

Sayın Velilerimiz Sevgili Öğrencilerimiz
Burada size verimli ve tam öğrenmenin nasıl gerçekleşeceğinden bahsedeceğim. Hataları nasıl sıfıra indirebiliriz,mevzuları hatasız iyi mi öğrenebiliriz; bu konu ile ilgili bir şeyler yazacağım. (Sıfırlama Tekniği) Sınavlara hazırlık süreci, çok yorucu ve bunaltandır. Eğer belli derslerden sınav formatına (YGS-LYS-KPSS) uygun hazırlanmazsanız, güçlük çekersiniz. Şimdiye kadar, sınav formatına uygun hazırlanmadık mı dediğinizi duyar gibiyim. Anlatacaklarımı okuduktan sonra bana hak vereceksiniz eminim.Önce şunu söyleyeyim; sözel içerikli herhangi bir dersin (biyoloji, tarih ve coğrafya benzer biçimde) ÖSS tarzında gelen soruları dersin tüm bunlarnı soru yapacak şekilde sorulmuyor mu sınavlarda?Doğrusu; bir tarih yada biyoloji sorusunu yapabilmek için, biyoloji veya tarih müfredatının tamamını bilmeniz gerekmiyor mu?Evet dediğinizi duyar gibiyim.

Peki, eğer bo zaman sizin bir sözel dersin tamamını, aynı anda bilmeniz gerekiyor sual yapabilmek için…

Bunu su anda uyguladığınız programda yapabiliyor musunuz, doğal ki hayır. Mevzuları 9-10 aya yayarak öğreniyorsunuz. Peki bir romanı 9-10 aya yayarak okumaya çalışırsanız, bir şey anlayabilir misiniz?

Kopukluk olur değil mi ? Peki dershanelerde konuları bu kadar süreye yayıp bitirmiyor musunuz? Ondan sonrasında devamlı mevzu öğreniyorum fakat puanım bir türlü istediğim oranda artmıyor diyorsunuz.

Puanızının artmamasının sebebi yalnız sizin iyi çalışmamanızdan mı yoksa, sizin uyguladığınız programdan mı kaynaklanıyor?

Bence uyguladığınız program sizi verimsizliğe itiyor. Kısaca bilgiler bir taraftan beyne doluyor arada süre fazla olduğundan, unutuluyor.

Birinci hafta bir mevzu, ikinci hafta başka bir konu, devamlı doldur boşalt… Oysaki , imtihan sorusunu yapabilmek için, tüm müfredatın beyninizde olması gerekiyor. Şu andaki sisteminizde mümkün mü? Doğal ki değil…

Çünkü dershane sistemi buna izin vermiyor. Ama siz bu verimsizliğin kolaylıkla üstesinden gelebilirsiniz.

Burada iyi mi çalışmanız icap ettiğini anlatacağım; etken çalışma ve durağan çalışma iyi mi olur bunlardan bahsedeceğim, bildiğiniz çalışma sistemlerinden farklı olarak.

Öncelikle şunu belirteyim, bu programı yürütmek için, günlük 4-5 saatlik çalışma süresine ihtiyacınız var. Bu programı yalnız başına uygulayamıyorsanız, koçluk için bizden destek isteyin.

15-20 günde, shususi derslerden herhangi birini hatasız hale getirebilirsiniz. Bunu okuduğunuzda şaşırmış olduğunızı görür gibiyim, ama sabredin, bana hak vereceksiniz.

4-5 saatin ortalama 1.5-2 saatini, etken çalışma dediğimiz modelle öncelikle sözel dersler için ayırmanız gerekiyor. Bu modelle çalışmayla, 2.5-3 ay benzer biçimde bir sürede bütün shususi derslerden, hatasız hale gelebilirsiniz.

Hala nasıl olacak bu iş dediğinizi duyar gibiyim… Merak etmeyin anlatacağım…

Öncelikle bu çalışma evde kendi başınıza bir çalışma olduğu için, bazı kaynaklara ihtiyacımız olacak. Derhal derhal her öğrencinin evinde olan konu anlatımlı kaynaklar ve 30 yöreında da tam tecrübe etme kitapçığı.

Aktif çalışma ile, shususi derslerin herhangi birini (tarih dersi örnek olsun) 15-20 günde nasıl hatasız hale getirebilirsiniz?

ÖRNEĞİMİZ TARİH DERSİ: Öncelikle iyi hazırlanmış bir mevzu anlatımlı kaynağa ve 30 tane tam denemeye (lys-ygs tarzında) ihtiyacımız var… İşin çoğunu bunlarla halledeceğiz. Kitapları doğru kullanabilirsek herşeyi kendi kendimize çok hızlı ve kolaylıkla öğrenebiliriz.

Gmeşhurk çalışacağımız ders saatinin 1.5-2 saatini shususi bir dersin hepsinı çalışacak şekilde ayırıyoruz. (tamamını kısa sürede öğrenmeniz gerekiyor çünkü sınavdaki soruları yapabilmek için 4 senelik müfredatı aynı anda bilmeniz gerekiyor)

Bu kısmı, aktif çalışma diye adlandırıyorum. Öncelikle mevzu anlatımlı kitabı baştan aşağı 5-6 gün şeklinde bir sürede (sadece kitabın mevzu anlatımlarını) günde 1.5 2 saat okuyarak özet çıkartarak bitirmeniz gerekiyor. Ortalama 200-250 sayfalık bir kitap, günde 2 saat okunarak 5-6 gün şeklinde bir sürede okunabilir değil mi?

Peki bu şekilde kitabı okuyarak sınav sorularını yapabilecek hale gelebilir misiniz? Olmaz doğal ki sözlerinizi duyar gibiyim… Haklısınız.

Peki bu şekilde okuyarak, kitabın içinde ne var ne yok öğrenebilir misiniz? Kitabı bitirmenin verdiği psikolojik rahatlığı hissedebilir misiniz? Doğrusu şu demek oluyor ki, kitapla biraz arkadaş olursunuz… Bu kısımlarda hemfikiriz değil mi? Güzel…

Peki bundan sonrasında ne olacak? Bu kitabın sınavda size her noktası sorulmuyor mu? Hatta mevzular iç içe sokularak dipnotları bile sual hale getirilmiyor mu? şu demek oluyor ki tüm bir ekmek gibi, yut yutabilirsen… Yutulur mu, hayır?

Ne yapmak gerekli yutmak için, küçük küçük parçalara ayırmak gerekli… Bu nasıl olacak ? Denemelerle olacak. Hani 30 tane tam deneme almıştın ya, onlarla… Daha önce 5-6 gün süresince okumuştun ya, bu işin ısınma kısmıydı. Antrenmana çıkmadan önce meydana getirilen ısınma hareketi şeklinde… asıl iş bundan sonra başlıyor… Parçala, böl ve yut yöntemiyle…